Beograd, 14.02.2024. –
Pošto je mesecima, pa i više od godinu dana odlagao odlučivanje u najmanje 20 slučajeva potencijalnog kršenja zakona na nacionalnim TV, od čega se 13 odnosi na Pink i Hepi, sve te predmete će Savet REM-a morati ponovo da razmatra, pošto su otvoreni po starom Zakonu o elektronskim medijima. Slučaj emitovanja privatnog snimka Đorđa Miketića još nije ni stavljen na dnevni red, iako je najavljeno da će se o njemu odlučiti do polovine decembra.
Ni prošlog petka, kada je održana redovna sednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), slučaj emitovanja privatnog porno snimka opozicionog političara Đorđa Miketića na Pinku, televiziji sa nacionalnom dozvolom, nije stavljen na dnevni red, uprkos tome što je predsednica Saveta Olivera Zekić rekla da će odluka biti doneta hitno – do 15. decembra.
To nije jedini slučaj odlaganja izricanja mera. Analiza Cenzolovke pokazuje da Savet ima poduži spisak pokrenutih postupaka za izricanje mera televizijama koji još nemaju epilog. U najvećem broju radi se o televizijama sa nacionalnom pokrivenošću.
Prema saznanjima Cenzolovke, svi postupci koji su započeti pre stupanja na snagu novog Zakona o elektronskim medijima, 4. novembra prošle godine, moraće ponovo da se obrađuju u skladu sa novim zakonom.
Savet Regulatornog tela za elektronske medije najmanje u 20 slučajeva nije doneo odluke o izricanju mera protiv emitera. Najmanje osam se odnosi na emisije Televizije Pink, a pet na TV Hepi. Cenzolovkina analiza zapisnika sa sednica tokom 2023. i 2024. godine pokazuje da neke odluke čekaju na rešavanje gotovo godinu dana, a neki prekršaji datiraju još iz 2022. godine. Odluke se često odlažu iz sednice u sednicu.
Takođe, kako je Cenzolovka u više navrata pisala, problem je i što se redovne sednice ne zakazuju na vreme, kako je propisano Poslovnikom o radu, dva puta mesečno. Štaviše, prošle godine se desilo da redovna sednica nije održana šest meseci, a samo na redovnim sednicima se mogu izricati mere.
Savet REM-a je, recimo, odluku o eventualnom izricanju mere u vezi sa programom u emisiji „Novo jutro“ na Pinku od 19. juna 2022. godine stavio na dnevni red 14. marta 2023. godine. Kako piše u zapisniku objavljenom 24. maja, Savet je jednoglasno doneo odluku da postupak odloži za narednu sednicu. U zapisniku, koji je veoma štur, kao i svi koje je REM objavio u poslednje dve godine, nije navedeno zbog čega je pokrenut postupak, koje članove zakona i pravilnika je emiter prekršio, kao ni razlog zbog čega je donošenje odluke odloženo.
Naredna redovna sednica održana je 24. maja, i ova tačka je stavljena na dnevni red, ali je zaključeno da nema dokaza o prijemu poziva za sednicu, te je predsedavajući sednice Milorad Vukašinović, zamenik predsednice Saveta, predložio, a članovi Saveta kvalifikovanom većinom se saglasili, da se donošenje odluke ponovo odloži i da se predstavnik Pinka pozove na sledeću redovnu sednicu Saveta.
Ni treći pokušaj glasanja o merama Pinku zbog „Novog jutra” nije bio uspešan. Sledećoj redovnoj sednici, 20. novembra, prisustvovala je predstavnica Pinka Tatjana Đurašinović. U zapisniku piše da su, nakon diskusije, na predlog predsednice Saveta Olivere Zekić, članovi Saveta jednoglasno odlučili da se donošenje odluke ponovo odloži. Javnost je i ovog puta ostala uskraćena za informaciju zbog čega. O ovom slučaju se nije više odlučivalo, iako su nakon poslednjeg pokušaja održane još tri redovne sednice – dve u decembru i jedna nedavno, 9. februara.
Zbog sadržaja u emisiji „Aktuelnosti“ 14. marta 2023. godine na televiziji Hepi, REM je posle osam dana sazvao hitnu sednicu, na kojoj je odlučeno da se pokrene postupak izricanja mera tom emiteru. Javnost ponovo nije saznala kakav je prekršaj u pitanju, jer u zapisniku, kao ni na sajtu REM-a, nema informacija o tome.
Na narednoj redovnoj sednici 24. maja, o prekršaju je trebalo da se izjasni predstavnik Hepija, ali je pred sednicu REM-u dostavljen dopis u kome moli za odlaganje donošenja odluke, jer glavni urednik Milomir Marić ima neodložne obaveze u programu uživo baš u vreme sednice. Članovi Saveta odlučili su da se donošenje odluke odloži.
Ipak, sledeći pokušaj je bio uspešan – na narednoj redovnoj sednici Televiziji Hepi je izrečena mera opomene, ali javnost ponovo nije uspela da sazna zbog čega.
Nakon što je na sednici 18. maja pokrenut postupak protiv Radio-televizije Belle Amie iz Niša zbog emitovanog sadržaja u rubrici „Milenino ćoše“ u Jutarnjem programu (ponovo ne znamo o kakvim prekršajima je reč), o toj temi se više nije odlučivalo.
Takođe, na sednici održanoj 17. jula doneta je odluka o pokretanju postupka protiv Pinka u vezi sa emisijom „Kuća od srca“ od 8. decembra 2022. godine, po prijavi koju je podnelo Udruženja građana za borbu protiv trgovine ljudima i svih oblika nasilja nad ženama „Atina“.
To je bio jedan od retkih slučajeva kada je Savet REM-a uvažio prijavu nekog udruženja građana ili prijave samih građana, ali do epiloga još nije došlo. Na redovnoj sednici, 20. novembra, ta tačka se našla na dnevnom redu, izjavu je dala i predstavnica emitera Tatjana Đurašinović, ali je donošenje odluke odloženo.
Članovi Saveta pokrenuli su postupak izricanja mera i protiv Studija B zbog emisije „Bez kompromisa“, od 12. maja 2023, ali odluka još nije donesena.
Čemu služe hitne sednice?
Na redovnoj sednici 20. novembra prošle godine inicirano je pet postupaka za izricanje mera. U jednom slučaju, za prikazivanje emisije „Dokumentarni program“ na TV Pink 8. septembra 2022. godine, na istoj sednici odloženo je donošenje odluke, bez javnog objašnjenja.
Мesec dana kasnije, na redovnoj sednici 22. decembra, pokrenuta su dva postupka protiv TV Pink, а na vanrednoj sednici 29. decembra inicirano je čak osam postupaka za izricanje mera.
Pretpostavljamo da se radi o spornim sadržajima tokom izborne kampanje, s obzirom na to da su u pitanju uglavnom informativne emisije (Vesti, Nacionalni dnevnik, Telemaster, Brze vesti), na televizijama Hepi, Pink, B92, Prva, TV Pančevo. U javno objavljenom zapisniku ne stoji čak ni datum emitovanja spornih sadržaja. Do danas nijedan od svih navedenih postupaka nije okončan.
Bez epiloga je još i odluka po prijavi Savjeta AEM Crne Gore protiv Hepi TV u emisiji „Dobro jutro, Srbijo“, iz 20. i 30. oktobra 2023, i nastupa Vojislava Šešelja, u vezi sa promocijom njegovih knjiga na Sajmu knjiga, koje se odnose na pitanje identiteta građana Crne Gore. Zbog ove prijave Savet REM-a je održao 8. decembra 2023. hitnu sednicu, i pokrenuo postupak izricanja mera televiziji Hepi, ali odluka još nije doneta.
Regulator nije „presudio“ ni u „slučaju Miketić“, o kojem je Cenzolovka u više navrata pisala. Postupak je pokrenut 1. decembra prošle godine na hitnoj sednici Saveta, i odluku je trebalo doneti već polovinom tog meseca. Međutim, to se još nije dogodilo. Zbog čega ta tačka nije bila ni na dnevnom redu poslednje redovne sednice 9. februara, nismo saznali pošto nam Olivera Zekić, predsednica Saveta REM-a, nije odgovorila na pitanje.
Članica Saveta REM-a Višnja Aranđelović kaže za Cenzolovku da će predmeti koji su započeti po starom Zakonu o elektronskim medijima morati iznova da se rade, jer novi propis ne sadži ni prelazne, ni završne odredbe.
Nekažnjavanje Pinka i Hepija
Godinama unazad u Savetu REM-a vlada praksa blagog kažnjavanja medija generalno, a posebno televizija sa nacionalnom frekvencijom, koje raspolažu javnim dobrom – Pinka i Hepija. Tokom prošle godine, Pinku je potencijalno kršenje zakona oprošteno najmanje osam puta, jer su članovi Saveta doneli odluke da nema mesta pokretanju postupka, ili je prijava protiv Pinka odbačena.
Regulator je propustio da kazni Pink i kada je u programu zloupotrebljena veštačka inteligencija za manipulisanje izjavama javnih ličnosti. Zbog toga je u avgustu 2023. godine održana hitna sednica Saveta, na kojoj je usvojeno saopštenje Regulatora u kome ukazuju da ovaj vid korišćenja VI krši Zakon o elektronskim medijima.
Tada je Olivera Zekić, predsednica Saveta REM-a, za Cenzolovku rekla da će bilo koji pružalac medijskih usluga koji se bude oglušio o preporuku REM-a u vezi sa upotrebom veštačke inteligencije, ubuduće svakako snositi sankcije. Pink je nastavio da plasira slične sadržaje, ali kazne nije bilo. Kazne nije bilo ni u slučaju prijave Evropskog centra za prava Roma u vezi sa emisijom DNK emitovanom na TV Pink, o čemu je Cenzolovka pisala.
Regulator je bio blag i prema Hepiju – u dva slučaja je Savet odlučio da nema mesta pokretanju postupka, dok su u jednom slučaju televiziji Hepi uputili pismeno upozorenje – do sada neuobičajena mera za izricanje sankcija emiterima.
Isto toliko potencijalnih prekršaja zakona i pravilnika imala je još jedna televizija sa nacionalnom frekvencijom – B92.
Prve kazne televizijama u 2023. godine Regulator je doneo na sednici Saveta 20. novembra. Tada je izrečeno pet mera – dva upozorenja lokalnim radio-stanicama Guča i Kruna, i tri blaže mere opomene, dve Pinku i jednu Hepiju.
POSTUPCI ZBOG PREDIZBORNE KAMPANJE
Na poslednjoj redovnoj sednici Saveta REM-a 9. februara pokrenuto je više postupaka protiv televizija po prijavama organizacije CRTA, u najvećem broju zbog predizborne kampanje. Postupci su pokrenuti protiv televizija sa nacionalnom frekvencijom – Pink, Hepi, Prva i protiv lokalne TV Studio B, jer su uglavnom u informativnim emisijama (Nacionalni dnevnik, Telemaster, Brze vesti…) kršile Zakon o elektronskim medijima i Pravilnik o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja medijskih usluga. Osim kršenja odredaba o funkcionerskoj kampanji, te televizije su emitovale predizborni program u okviru informativnog programa, sa uočljivom favorizacijom vladajuće političke stranke, i diskreditacijom i kompromitovanjem opozicije, kroz maliciozne montaže, ironiju i podsmeh.
MUHAREM BAZDULJ PODNEO OSTAVKU U UPRAVNOM ODBORU RTS-a
Savet REM-a odlučivao je i o novim članovima upravih odbora javnih servisa, RTS-a i RTV-a. Za novog člana UO Radio-televizije Srbije izabran je Nenad Janković, dok će tu funkciju u vojvođanskom javnom servisu obavljati Jožef Klem.
S obzirom na to je Muharem Bazdulj podneo 31. januara ove godine ostavku na mesto člana Upravnog odbora RTS-a, Savet REM-a je raspisao konkurs za imenovanje novog člana.
U izjavi za Cenzolovku Bazdulj navodi da je ostavku podneo jer se „to članstvo ne uklapa u njegove buduće profesionalne planove“.
„Dve i po godine članstva u UO bilo je dragoceno i vredno iskustvo za mene u smislu uvida u funkcionisanje jednog velikog sistema iznutra. Javnosti je delom već poznato da je moja pozicija unutar UO često bivala manjinska, jer mi je smetala tendencija da se uz pomoć UO ’fabrikuju’ neki medijski skandali koji su RTS-u činili štetu. Ipak, kad podvučem crtu, uz neka razmimoilaženja, što je i normalno u grupi od devet ljudi različitih pozicija i stavova, bilo je i lepe saradnje. Naposletku, sve je transparentno, zapisnici sa sednica su dostupni, ja sam radio slobodno i po savesti, ali, kako već rekoh, za mene je ostanak na toj funkciji prestao biti prihvatljiv”, rekao je Bazdulj.
Izvor: Cenzolovka