Beograd, 23.08.2024. –
Do kraja godine u okviru vladine Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju biće oformljeni posebni timovi čiji će zadatak biti da prate lažne vesti o Srbiji objavljene u stranim medijima i da blagovremeno reaguju na njih, najavio je direktor te Kancelarije Arno Gujon. Komentarišući ovu najavu, profesor sa Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski kaže za Danas da je očigledno država krenula u obračun sa civilnim sektorom i svima koji kritički istupaju prema vlastima.
Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju koja je formirana u maju ove godine, a čiji je cilj doprinos boljem protoku informacija i predstavljanje srpske kulture u svetu, najavila je da bi do kraja godine trebalo da oformi timove za praćenje stranih medija.
Direktor te Kancelarije Arno Gujon je istakao da je u poslednje dve godine o Srbiji plasirano više od 10.000 tekstova sa lažnim informacijama. On kaže da će timovi za praćenje stranih medija biti sačinjeni od novinara koji su rodom iz zemalja čije će vesti pratiti ili su Srbi iz dijaspore i “razumeju jezik i mentalitet te zemlje”, prenosi Beta.
Njihov zadatak će biti da isprate sve što se objavljuje na tim jezicima, ne samo u toj zemlji, već svuda gde se oni koriste u medijima, a da u slučaju lažnih vesti, reaguju demantijima ili objavljivanjem autorskih tekstova – rekao je Gujon.
Dodao je da će za neke države imati veći broj ljudi u timovima, posebno za englesko i francusko govorno područje.
Takađe, oni će moći i proaktivno da deluju plasiranjem informacija iz Srbije koje je predstavljaju u pozitivnom kontekstu – naveo je Gujon, prenosi Beta.
Komentarišući Gujonove planove, profesor Rade Veljanovski kaže za Danas da ovakvi timovi već postoje, a da se ovo sad sprovodi “pod parolom da se Srbija tako štiti od stranih uticaja, nepravednih optužbi i kritika”. Dodaje da je u pitanju obračun sa svima koji kritički govore o vlasti.
Cilj ovakve ideje je očigledno da se oni sada legitimišu i da mogu javno da istupaju, jer je država krenula u sukob sa civilnim sektorom koji kritički govori o Vladi Srbije i predsedniku Aleksandru Vučiću – naveo je Veljanovski za Danas.
Dodaje da je u pitanju “legitimizacija kontraofanzive vlasti”, ali da to ne može doneti nikakvu demokratizaciju javnog dijaloga.
I Slobodan Ćirić potpredsednik Udruženja novinara Srbije kaže za Danas da ne vidi ovo kao dobru ideju, već kao svojevrsnu propagandu.
Bojim se da pravljenje timova koji će pratiti strane medije i reagovati na ono što je u njima objavljeno, može biti problematicna igra na ivici provalije, zvane propaganda, državni agit-prop koji može i te kako zavisiti od onoga ko je trenutno na vlasti – rekao je Ćirić za Danas.
Ističe da mehanizmi za borbu protiv lažnih vesti već postoje i da svako ko je nezadovoljan pisanjem nekog medija može da reaguje na legalne načine, ali da time ne bi trebalo da se bave državni timovi koji su specijalno oformljeni za to.
Gujon je najavio da će u okviru Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju biti organizovani brojni događaji, manifestacije i izložbe u svetu, a da je cilj toga da se upozna šira inostrana javnost sa srpskom kulturom i tradicijom, kojom se Srbi sa razlogom ponose.
Izvor: Media&reform